Idea Międzynarodowych Warsztatów Odlewniczych w ASP w Gdańsku zrodziła się w 2000 roku.
W czasie trwania warsztatów wykonywana jest całość prac technologicznych związanych z odlewem, przygotowaniem pieca (żeliwiaka) i możliwością osobistego uczestnictwa w jego obsłudze. Studenci mają okazje pracować na materiałach stosowanych w przemyśle odlewniczym, które od lat otrzymujemy od sponsora – Firmy Hüttenes-Albertus Polska z Lublina.
Na zakończenie warsztatów organizowana jest co roku krótka wystawa wykonanych przez studentów prac. Ekspozycja połączona jest z konkursem na najciekawszą pracę studencką. Wyboru dokonuje Jury powołane przez organizatora, złożone z pedagogów uczelni, którzy w głosowaniu tajnym wybierają spośród uczestników laureatów nagrody głównej i wyróżnienia. Nagrodę studencką przyznają studenci- uczestnicy warsztatów, również w głosowaniu tajnym.
W latach 2001-2021 w dwudziestu edycjach Międzynarodowych Warsztatów Odlewniczych, uczestniczyło łącznie 530 rzeźbiarzy, którzy wybrali do realizacji swoich prac niełatwą technologię odlewów w żeliwie. W ciągu tych lat poza 9 polskimi uczelniami, w warsztatach uczestniczyli profesorowie i studenci z 22 uczelni zagranicznych z USA, Anglii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji, Grecji, Portugalii, Włoch i Francji.
Niezwykle ważną osobą w tym przedsięwzięciu jest Richard Batten z organizacji Alabama Art Casting.
Organizator: Wydział Rzeźby i Intermediów Prof. Jan Szczypka
foto: Marcin Pazio